Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Świątkowo - drewniany kościół Świętej Trójcy zbudowany w XVIII wieku. Wyposażenie wnętrza głównie klasycystyczne z początku XIX wieku. Przy kościele znajduje się kamienna figura Matki Boskiej z 1878 roku. Pierwsza historyczna wzmianka dotycząca wsi pochodzi z 1356 roku. Miejscowość w przeszłości była własnością Pałuków, Chylińskich, i Gozimirskich, w XIX wieku znalazła się w rękach rodziny Brezów. Przez prawie cały sierpień 1822 roku gościł w tutejszym dworze Eugeniusza Brezy, niemiecki poeta Heinrich Heine (1797-1856). Ten wielki twórca europejskiego romantyzmu darzył Polskę wielkim sentymentem. Wypowiadał się i pisał o sprawie polskiej z konsekwencją i ostrością, na jaką niewielu pisarzy w Europie się zdobyło. Jednocześnie, jako bystry obserwator rozważał między innymi sytuacje polskiego chłopa, stwierdzając "Najsmutniejszy obraz przedstawiają wsie polskie". Jako przybysza z zachodu musiało go przerażać pijaństwo, "Bo cóż wart jest mężczyzna, którego byle trzy ćwiartki powalają na ziemię, Polacy bowiem istotnie picie doprowadzili do nadludzkiej doskonałości" (to akurat nieodmiennie przerażało prawie wszystkich podróżników z zachodniej części europy, których relacje czytałem). Inną ciekawostką miejscowości są rozproszone wśród zabudowań wsi, tzw. poniatówki, drewniane zabudowania postawione w 1935 roku dla osadników w czasie parcelacji gruntów. Nazwa domów pochodzi od nazwiska Juliusza Poniatowskiego, ministra rolnictwa w okresie międzywojennym, który był gorącym zwolennikiem reformy rolnej i za którego rządów domki te zbudowano.
Pałuki leżą w północno-wschodniej części Niziny Wielkopolskiej. Są małym regionem etnograficzno-historycznym, położonym między rzekami Wełną i górną Notecią.
O Pałukach wspominał już w swojej kronice Jan Długosz: "...rzeka Wełna od wypływu z Jeziora Rogowskiego Wielkopolskę od Pałuk oddziela..."
Autor: ElaJ Dodano: 2014-12-11 00:12:17