Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wągrowiecki rynek

Galeria: Pałuki Włącz pokaz slajdów

 
Wągrowiecki rynek

Tytuł zdjęcia: Wągrowiecki rynek


Autor: Artur Mazurek
Data dodania: 2014-08-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1472 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wągrowiec - miasto na pojezierzu Chodzieskim, nad Nielbą, Wełną, Strugą Gołaniecką, i Jeziorem Durowskim. Obok Żnina drugie najważniejsze miasto Pałuk. Historia Wągrowca jest ściśle związana z cystersami. Około 1143 r. Zbylut Pałuka sprowadził do pobliskiego Łekna cystersów i nadał im liczne dobra, zabudowania klasztorne zbudowane zostały na obiektach starszych chronologicznie, między innymi na fundamentach romańskiej rotundy z połowy XI wieku i innych obiektach grodu, jaki tu istniał przed przybyciem zakonników. Doprowadziło to po pewnym czasie do utraty statyki, i powolnej destrukcji zabudowań klasztornych. Te okoliczności oraz prawdopodobnie spalenie Łekna w 1383, podczas wojny domowej rodów wielkopolskich skłoniły cystersów do przeniesienia swej siedziby do Wągrowca. Pierwsze wzmianki o Wągrowcu, jako mieście pochodzą z 1381 r. Do 1797 r., czyli aż do kasaty zakonu cystersi byli właścicielami miasta. Rynek średniowiecznego miasta to dzisiejszy plac Targowy. Na początku XVII w. w związku z rozwojem sukiennictwa założono tzw. nowe miasto. W czasie wojny polsko - krzyżackiej 1519-1521 w Wągrowcu przebywał Zygmunt Stary (dokładnie od 05.10.1520 do 02.11.1520). Król oczekiwał w mieście na zgromadzenie się pospolitego ruszenia, którego rejon koncentracji został wyznaczony w okolicach Wągrowca.
Miejscowość: Wągrowiec
Kraina: Pałuki
Województwo: wielkopolskie
Tagi: rynki miast  
Schowaj mapę

Pałuki

Pałuki leżą w północno-wschodniej części Niziny Wielkopolskiej. Są małym regionem etnograficzno-historycznym, położonym między rzekami Wełną i górną Notecią.

O Pałukach wspominał już w swojej kronice Jan Długosz: "...rzeka Wełna od wypływu z Jeziora Rogowskiego Wielkopolskę od Pałuk oddziela..."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych