Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Bobolice należały najpierw do Kazimierza Wielkiego. Potem przejął warownię Ludwik Węgierski i przekazał mury Władysławowi Opolczykowi. Ten nie miał głowy do warowni skoro po kilku zaledwie latach oddał twierdzę swojemu zaufanemu rycerzowi Andrzejowi Schony z węgierskiej wioski Barlabas. Gdy Węgier zmarł zamkiem rządziła jego córka Anna. A gdy można pani odeszła w zaświaty schedę podzieli jej syn Stanisław szafraniec i drugi mąż Anny Mściwój z Wierczhowiska. Podzielili, ale się kłócili więc zamek kupił bratanek Stanisława, ale tylko po to, by wszystko sprzedać z zyskiem Florianowi z Knyszyna. Ten zrobił interes sprzedając posiadłość Andrzejowi Tresce, od którego odkupił zamczysko Jan Rzeszowski, kolejnym właścicielem Bobolic stał się Mikołaj Kreza z Zawady, po dwustu latach dobra przeszły natomiast w ręce Myszkowskich. Wreszcie w bliskich nam, naszych czasach zdewastowane, zrujnowane i zniszczone Bobolice kupili od skarbu państwa Laseccy. Na zlecenie senatora RP Jarosława i jego brata Dariusza Laseckich przeprowadzono odpowiednie ekspertyzy i zamek od podstaw zrekonstruowano. Zgodnie z najlepszymi wzorcami polskiej sztuki konserwatorskiej.
Bobolice to niewielka miejscowość położona na Szlaku Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej. Na skaju wsi na wschodnich krańcu Mirowskich Skał znajduje się średniowieczny zamek zbudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Niegdyś kompletna, ale za to bardzo malownicza ruina obecnie stopniowo jest odbudowywany przez prywatnych właścicieli.
Nowy wygląd zamku ma tyluż zwolenników co i przeciwników. Wielu zarzuca nowemu właścicielowi odbudowę warowni według własnego uznania bez uwzględnienia planów dawnego założenia zamkowego, które tak naprawdę nie do końca jest znane z powodu braku źródeł na ten temat. Nowy zamek ma także sporo przeciwników wśród miłośników krajobrazu Jury, w którą dawne ruiny wkomponowane były o wiele lepiej.