Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W Muzeum Toruńskiego Piernika (ul. Strumykowa 4) zaprezentowane jest toruńskie rzemiosło piernikarskie począwszy od XIV wieku poprzez wiek XVIII i na XIX wieku kończąc, kiedy to z manufaktury przekształciło się w produkcję przemysłową i to na dużą skalę.
W zrekonstruowanym warsztacie snycerskim wyeksponowano kolekcję form piernikowych. Wybór przedstawionych tu drewnianych klocków piernikarskich świadczy nie tylko o ich wysokiej jakości artystycznej, ale uświadamia także w jak różnorodnych środowiskach powstawały. W kolekcji znajdują się formy z toruńskich warsztatów i przedsiębiorstw (m.in. firmy Weese i Thomas) oraz formy ze Śląska, Elbląga, Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego, Gorzowa Wielkopolskiego czy Pasłęka. Do najbardziej rozpoznawalnych kształtów związanych z nadwiślańskim grodem należą: herb Torunia oraz tzw. katarzynka (forma sześciu medalionów). Często stosowanymi tematami były również kareta, serce, figury dam i kawalerów oraz zwierzęta. Do oryginalnych przedstawień zaliczyć można również pierniki królewskie przedstawiają one wizerunki polskich władców. Najstarsze z zachowanych drewnianych klocków piernikarskich zaprezentowanych na wystawie sięgają XVII wieku.
Na zdjęciu: Półki z piernikowymi formami i narzędziami do tworzenia z prostych klocków drewnianych konkretne formy piernikarskie.