Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Zachodnia fosa zamkowa w Toruniu to obszar w samym sercu starówki, otoczony murami. W średniowieczu służyła niemieckiemu Zakonowi Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (Ordo domus Sanctae Mariae Theutonicorum). Obok joannitów i templariuszy był to jeden z trzech największych chrześcijańskich zakonów rycerskich, powstałych na fali krucjat w XI i XII wieku. A Krzyżaków sprowadził na Mazowsze w 1226 roku Konrad Mazowiecki, aby zapewnić obronę posiadłości przed Prusami.
Toruńska sucha fosa umożliwia przejście od ulicy Podmurnej (na wysokości ulicy Ciasnej) do ulicy Przedzamcze (na wysokości Zamku), a na jej terenie organizowane są sezonowe i okolicznościowe wystawy, pokazy oraz imprezy kulturalne, dydaktyczne i artystyczne.
Na zdjęciu: Widok fosy z ul. Przedzamcze w kierunku wiślanego nabrzeża; z prawej strony widać Dwór Mieszczański, tzw. Junkerhof, wzniesiony po 1484 roku była to letnia siedziba bractwa św. Jerzego, a przy jej budowie wykorzystano istniejące w tym miejscu elementy fortyfikacji oraz cegły ze zburzonego w 1454 roku zamku krzyżackiego.