Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Na podstawie specjalnego rozkazu komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. Józefa Bema (rozkaz numer 13 z dnia 14 stycznia 1977 roku), w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu utworzone zostało Muzeum Artylerii. Celem tego projektu było wspieranie wychowania historycznego podchorążych tej szkoły oraz kultywowanie tradycji artyleryjskich. Inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny komendant tej oficerskiej szkoły gen. bryg. Stanisław Żak, natomiast proces rozbudowy i modernizacji muzeum realizował już kolejny komendant szkoły gen. bryg. Kazimierz Chudy; pomysłodawcą i wykonawcą architektury muzeum był ppłk inż. Władysław Achejczyk. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 2 września 1978 roku, w dniu 45 promocji absolwentów uczelni.
Po likwidacji Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii (WSOWRiA), decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 105 22.04.2002 roku, muzeum zostało przejęte przez powołane do życia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Obecny wygląd oraz posiadane eksponaty (w wielu wypadkach jedyne w kraju), to zasługa przede wszystkim pierwszego komendanta CSAiU płk. dypl. Romana Kłosińskiego, ale i późniejszych, którzy swoimi działaniami stworzyli warunki do intensywnego rozwoju tej muzealnej placówki.
Na plenerową ekspozycję składa się sprzęt artyleryjski i rakietowy (w wielu wypadkach nie spotykany w innych muzeach wojskowych), w tym między innymi działa i moździerze kalibrów od 45 mm do 240 mm, a dzięki tej ekspozycji każdy może poznać broń przeciwpancerną.
Na zdjęciu: Fragment plenerowej ekspozycji.