Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W 1897 r. przy ul. św. Katarzyny 6 w Toruniu stanęła kamienica, którą zaprojektował Hermann Rosenau współwłaściciel toruńskiej firmy budowlanej Rosenau und Wichert. Architektura tego budynku jest dosyć nietypowa, chociażby z tego względu, że w poziomie parteru znajduje się wielkie okno, natomiast w dekoracji fasady znalazły się: kufel i kielich wina, a powyżej kartusz z datą budowy (niestety, do dziś zachowaną tylko częściowo), zegar słoneczny, który (o, dziwo!) działa do dziś, natomiast w samym szczycie widoczne są inicjały AD; dotyczą one toruńskiego hotelarza i restauratora Anastazego Dylewskiego. To on w budynku tym umieścił lokal gastronomiczny i hotel Dylewski (ślady napisu hotel zachowały się w dolnej partii wykusza powyżej okna restauracji). Gdy po 1920 r. Dylewski opuścił Toruń hotel zmienił właściciela.
Ciekawostką natomiast może być to, że w 1888 r. Anastazy Dylewski wraz z Rozalią Zapałowską, w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Toruniu, podawał do chrztu Leona Wakarecego syna Aleksandra Wakarecego. A trzeba wiedzieć, że ród Wakarecych był i jest znany w Toruniu do dziś.
Marek Wakarecy muzyk oraz działacz społeczny i samorządowy, w latach 1994 2007 pełnił funkcję dyrektora naczelnego orkiestry, którą w 2006 r. przekształcono w Toruńską Orkiestrę Symfoniczna. Marek zginął w wypadku samochodowym 7 listopada 2011 r. (w auto, którym jechał uderzył rozpędzony Nissan, kierowany przez 19-latka).