Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W latach II wojny światowej, 45 pracowników (mężczyzn) chełmżyńskiej cukrowni, zginęło z rąk hitlerowskiego okupanta. Dziś każdy może oddać im pokłon, bowiem po lewej stronie przed wejściem głównym do zakładu, stworzono miejsce pamięci, gdzie ustawiono m.in. tablicę z wykazem osób zamordowanych w latach 1939 1945; przy każdym nazwisku jest data urodzenia i rodzaj stanowiska, na jakim pracował w cukrowni oraz data i miejsce śmierci. Druga tablica (już bez listy nazwisk), poświęcona jest pamięci tych pracowników cukrowni, którzy zostali wywiezieni w głąb Rosji w lutym 1945 r. przez władze stalinowskie; wówczas deportowano także innych mieszkańców tego niewielkiego miasta i okolic. Im to, w lutym 2005 r., a więc w 60 rocznicę deportacji, mieszkańcy Chełmży postawili pamiątkowy kamień, który usytuowano na niewielkiej wysepce na rozwidleniu ulic: Bydgoskiej i Wyszyńskiego. Z ponad 600 wywiezionych na Sybir osób, tylko nieliczni wrócili do kraju. Pamiątkową tablicę poświęconą mieszkańcom deportowanym do ZSRR przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (UBP) i siły NKWD, zafundował Komitet Obywatelski, a zawisła na budynku Komendy Policji.
Na zdjęciu: Miejsce przed bramą do chełmżyńskiej cukrowni (dziś jest to Nordzuker Polska SA), poświęcone pamięci pracowników tej cukrowni, którzy padli ofiarą przemocy hitlerowskiej w latach 1939 1945.
O innych ciekawych miejscach w tym mieście można dowiedzieć się a z artykułu pt. "Spacerem po Chełmży", jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 8/2017). Polecam tę lekturę.