Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W imię Trójcy Przenajświętszej, pod opieką Ukochanej Matki Kościoła, przy wstawiennictwie Św. Apostołów Cyryla i Metodego, dnia 3 września 1995 r. została erygowana nowa parafia w Hajnówce& Wydarzenie to ma szczególne znaczenie dla miasta i okolicy - z dekretu Ks. Bp Antoniego Dydycza. Rozpoczęliśmy starania o pozyskanie placu pod budowę kościoła. Obok hajnowskiego cmentarza znajdował się plac po starym szpitalu. Po wielu perypetiach (musieliśmy pisać list otwarty do władz miasta, ponieważ o pozyskanie placu w całości wystąpiła Cerkiew prawosławna) latem tego roku władze miasta przekazały nam połowę placu, drugą część otrzymali prawosławni. Tutaj na tle Puszczy Białowieskiej, wśród starych dębów i świerków będzie budowany kościół.
Po wielu poszukiwaniach i odwiedzinach nowych kościołów na terenie Polski, podjęliśmy starania budowy świątyni, która by pasowała do Puszczy Białowieskiej. Po wielu kłopotach dopiero trzeci projekt świątyni w stylu neobarokowym znalazł uznanie. Głównym architektem jest inż. Michał Bałasz z Białegostoku, a konstruktorami inż. Wacław Pacuk i Waldemar Święcicki
Rok 1999 W maju rozpoczynamy prace przy fundamentach. Kierownikiem budowy zostaje inż. Roman Żero z Bielska Podlaskiego, a głównymi majstrami Bogdan i Piotr Zabłoccy z Rudki k. Brańska. Budujemy sposobem gospodarczym. Nasza parafia jest uboga, w budowę kościoła angażuje się około 60 %, musimy więc szukać pomocy poza nią. Z częściową pomocą przychodzi parafia macierzysta w Hajnówce i inne na terenie diecezji i Polski. Ks. Zygmunt Bronicki prowadzi rekolekcje w wielu parafiach i zbiera ofiary na budowę. Podczas Nabożeństwa Ekumenicznego w Drohiczynie Ojciec św. Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny, pochodzący z Bazyliki Grobu Pańskiego z Jerozolimy.
Rok 2001 Naszą parafię odwiedza Ryszard Kaczorowski, prezydent Polski na uchodźstwie wraz z małżonką. Jesienią tego roku gościmy biskupów z Italii, którzy zostawiają swój dar na główny ołtarz w kościele.
Lata 2005 2007 Zakończyliśmy murowanie świątyni, obecnie pracujemy nad wysokimi iglicami, które wraz z wieżami będą miały wysokość 38m. Tam też będą usytuowane tarasy widokowe. Wiosną 2008 r. planujemy prace związane z elektryfikacją, radiofonią i tynkowanie kościoła&
Ze strony parafii
Hajnówka - miasto położone na Równinie Bielskiej, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Ze względu na swoje położenie niedaleko Białowieży i puszczy nazywane jest "bramą do Puszczy Białowieskiej".
Hajnówka wyrosła z osady strażnika leśnego, powstałej w XVI wieku. Po trzecim rozbiorze Polski Hajnówka znalazła się wraz z Puszczą Białowieską w zaborze rosyjskim. Prawa miejskie otrzymała Hajnówka w 1951 r., a w latach 1954-1975 była siedzibą władz powiatowych. Miasto liczy ok. 25 tysięcy mieszkańców.