Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» na słowiańskiej góry szczycie

Galeria: dolnośląskie Włącz pokaz slajdów

 
na słowiańskiej góry szczycie

Tytuł zdjęcia: na słowiańskiej góry szczycie


Autor: Słonecznik (Maryla)
Data dodania: 2014-12-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1798 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: ***Góra Ślęża (dawniej także nazywana Sobótką, niem. Zobtenberg - Góra Sobótka)  jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polskich. *** Nazwa góry pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego wyrazu ślęg ("wilgoć, mokrość, mokra pogoda, błoto"), który oznacza miejsca podmokłe i spowite często mgłą. ***Piękna na tle pogodnego nieba, straszna w czasie burz była w dawnych wiekach miejscem pogańskiego kultu religijnego miejscowych plemion, uznawana za "siedzibę bogów" - Śląski Olimp. Początki kultu sięgają epoki brązu (700 r. p.n.e.), a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Rozkwit sanktuarium związany był z osadnictwem celtyckich Bojów. Pod koniec IV w. p.n.e. grupy Bojów założyły sanktuarium na górze Ślęży. Ośrodek kultu na Ślęży poświęcony był przede wszystkim bóstwu słonecznemu - kult solarny. Pozostałością tamtych czasów jest wiele rzeźb kultowych i równie tajemniczych kamiennych wałów usypanych wokół szczytów Ślęży, Raduni i Wieżycy. Góra Ślęża jeszcze w XI w. słynęła z pogańskich praktyk religijnych. Jednym z nich było starosłowiańskie święto Kupały, święto radości i pojednania, którego centralnym punktem jest palenie ogniska zwanego Sobótką, związana jest z Górą Ślężą, obchodzone w okresie najdłuższego dnia, znane jeszcze dziś w Polsce pod nazwą "Sobótki". (http://www.sleza.sobotka.net/index.php?go=21)
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: na słowiańskiej góry szczycie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Możesz spokojnie robić :) na razie się tam nie wybieram :) może jesienią, ale to nic pewnego :( jeśli będę planowała wyślę gołębia z wiadomością :) Pozdrawiam !

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2014-12-27  22:09:25
Kamień spadł mi z serca! Bałem się że już nigdy nie zrobię grilla na szczycie ;) Pozdrawiam serdecznie!

Autor: Artur74   Dodano: 2014-12-27  22:03:22
Arturze, nie podpadniesz :) może gdybym nie właziła na tę górę z aparatem łaskawszym okiem popatrzyłabym na grillowanie :) ta stronka , z której czerpałam wiadomości podaje również info o hucznych komersach " Odbywały się komersy od 1812 roku które trwały trzy  cztery dni: towarzystwo wyjeżdżało spod uniwersytetu wozami, pierwszy nocleg przypadał w gospodzie w Mirosławicach lub w Sobótce, drugiego dnia na jej rynku świętowano, odgrywając różne spektakle, trzeciego dnia przed świtem z pochodniami wyruszano na szczyt góry. Władze pruskie po około 30 latach zaczęły studenckie rajdy (dzisiejsze określenie) ograniczać, w obawie przed politycznymi wystąpieniami. :) :) :)

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2014-12-27  21:50:43
Nie wiem czy nie podpadnę ale też zdarzało mi się tam opalać i nawet grillować ;( W szkolnych czasach zdarzały mi się wagary- pociąg z Wrocławia do Sobótki- bieg na szczyt- złapanie oddechu- powrót! Kultowy niedźwiadek wiele w życiu widział, próbowano mu nawet przypisać germańskie pochodzenie. Stare ryciny też pokazują że bawiono się w dawnych czasach na szczycie. Zdjęcie wspaniałe!

Autor: Artur74   Dodano: 2014-12-27  20:57:18
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2014-12-27  18:30:34
Za życzenia pięknie dziękuję i odwzajemniam. Też byłam na szczycie. Ślęża jest wspaniała , ale zakazałabym organizowania tam pikników. Ludzie kiełbaski tam smażą (np. przy kultowej rzeźbie), opalają się -jak gdyby innych miejsc nie było. Całą atmosferę Ślęży przez to psują.

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2014-12-27  15:47:01
Piękna i tajemnicza góra,byłam na szczycie zdobywając Koronę Gór Polski.Pomyślności w Nowym Roku życzę.

Autor: Irena Z   Dodano: 2014-12-27  15:36:25
zobacz wszystkie komentarze w serwisie