Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek w Mirowie

Galeria: Mirów Włącz pokaz slajdów

 
Zamek w Mirowie

Tytuł zdjęcia: Zamek w Mirowie


Autor: Beata
Data dodania: 2014-07-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1204 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zamek w Mirowie  zamek rycerski położony nieopodal wsi Mirów w województwie śląskim, na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek Mirów został zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku, choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania. Początkowo warownię tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski Zamek Bobolice, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako Orle Gniazda. Strażnicę bardzo szybko rozbudowano do rozmiarów zamku. Warownia została nadana jako lenno Władysławowi Opolczykowi przez Ludwika Węgierskiego, jednak za prowadzenie wrogiej Polsce polityki Władysław Jagiełło odebrał ją. Pod koniec XIV wieku Zamek Mirów stał się własnością Krystyna z Koziegłów, z czasem przechodząc w ręce kolejnych rycerskich rodów.W 1442 roku dobra mirowskie nabył Piotr z Bnina i zapoczątkował rozbudowę zamku. Kontynuowali ją następni właściciele Myszkowscy herbu Jastrzębiec, którzy przenieśli tu swoją siedzibę rodową mianując się Margrabiami na Mirowie (Marchio de Mirow). Za ich czasu zamek podwyższono oraz zbudowano wieżę mieszkalną. Jednakże ograniczone możliwości rozbudowy spowodowały, że Myszkowscy przenieśli się do nowej, wygodniejszej siedziby. Zamek przeszedł w ręce Piotra Korycińskiego, a następnie rodziny Męcińskich. Zamek Mirów mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego kiedy zniszczono znaczną część murów. Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w roku 1787. Warownia stała się źródłem kamiennego budulca dla okolicznych mieszkańców, co przyspieszyło jej spustoszenie. W 2006 roku rodzina Laseckich  obecnych właścicieli Zamku Mirów  rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu ratowanie tego zabytku. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego rozpoczęto szereg badań, na podstawie których opracowywany jest optymalny sposób zabezpieczenia mirowskich ruin. Prace odbywają się pod nadzorem specjalistów. Obecnie nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza zamku, który ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla turystów, musiał zostać ogrodzony. Docelowo Zamek Mirów zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego, planowana jest również częściowa rekonstrukcja zawalonych ścian. W zabezpieczonych i zaadaptowanych pomieszczeniach znajdzie się centrum obsługi turystycznej oraz muzeum.
Miejscowość: Mirów
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Mirów

Mirów to niewielka, malownicza wieś na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Znajduje się w niej jeden z najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Zbudowana na ostańcu, wieńczącym zachodnie zakończenie pasma Mirowskich Skał, warownia uważana jest za bliźniaka niedalekiego zamku w Bobolicach, choć faktycznie niewiele ma z nim wspólnego.

Według legendy, warownia należała do rycerza o imieniu Mir. Jednak historyce powstanie murowanego zamku przypisują Kazimierzowi Wielkiemu, choć nie jest wykluczone, że dokonał tego Władysław Opolczyk.

Obecnie zamek jest prywatną własnością rodziny Lasockich. Wypada mieć nadzieję, że nie podzieli losu zamku w Bobolicach, którego odbudowa właśnie ma się ku końcowi. Pomijając fakt, że dokonano jej właściwie bez szczegółowej dokumentacji historycznej, która po prostu się nie zachowała, obecny zamek nijak się ma do malowniczości dawnych ruin.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamek w Mirowie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dziękuję :)

Autor: Beata   Dodano: 2014-07-13  23:26:54
ciekawa kompozycja.

Autor: Epegeiro   Dodano: 2014-07-13  12:09:07
zobacz wszystkie komentarze w serwisie