Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Polany Surowiczne to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Beskidu Niskiego. Znajdziemy tu wszystko za co tak wielu tak bardzo kocha te góry. Pustawa dolina, kolorowe łąki podchodzące pod zalesione grzbiety, pozostałości dawnej wsi. Ruiny murowanej dzwonnicy z 1730 r., zarośnięte fundamenty cerkwi, kilka nagrobków na dawnym cmentarzu i kamienne krzyże przydrożne oraz kapliczki, na które wpadamy w najmniej oczekiwanych miejscach. Czysta poezja.
Polany Surowiczne leżą w dolinie Surowicznego Potoku, lewobrzeżnego dopływu Wisłoka, u stóp góry Polańska w Beskidzie Niskim.
Jest to teren dawnej wsi powstałej prawdopodobnie w XV w. wykorzystywanej jako pastwiska przez mieszkańców istniejącej od XIV wieku sąsiedniej Surowicy. W ostatnich latach XIX wieku wieś liczyła ponad 100 domów i 665 osób, prawie wyłącznie Łemków (przed wybuchem wojny mieszkało tam ponad 1000 mieszkańców i była to jedna z większych wsi na tych terenach).
Po wojnie jeszcze w 1945 r. mieszkańcy zostali wysiedleni do ZSRR, chaty i cerkiew zostały zniszczone, a pola zmieniły się w nieużytki.