Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Beskid Niski mało znany - pozostałości dawnej wsi Polany Surowiczne. Jedynymi śladami po wsi są ruiny murowanej dzwonnicy z 1730 r., fundamenty cerkwi z 1728 r., kilka nagrobków na dawnym cmentarzu w tym nagrobek młodego lekarza lwowskiego, zmarłego podczas epidemii w 1873 r., ruiny kapliczek, zdziczałe sady i w wielu miejscach resztki kamiennych piwnic oraz studni. Na polanie funkcjonuje schronisko sezonowe studentów Politechniki Warszawskiej.
Polany Surowiczne leżą w dolinie Surowicznego Potoku, lewobrzeżnego dopływu Wisłoka, u stóp góry Polańska w Beskidzie Niskim.
Jest to teren dawnej wsi powstałej prawdopodobnie w XV w. wykorzystywanej jako pastwiska przez mieszkańców istniejącej od XIV wieku sąsiedniej Surowicy. W ostatnich latach XIX wieku wieś liczyła ponad 100 domów i 665 osób, prawie wyłącznie Łemków (przed wybuchem wojny mieszkało tam ponad 1000 mieszkańców i była to jedna z większych wsi na tych terenach).
Po wojnie jeszcze w 1945 r. mieszkańcy zostali wysiedleni do ZSRR, chaty i cerkiew zostały zniszczone, a pola zmieniły się w nieużytki.