Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Grabów n.Prosną - cmentarz żydowski, to z niego pozostało ...

Galeria: Grabów nad Prosną Włącz pokaz slajdów

 
Grabów n.Prosną - cmentarz żydowski, to z niego pozostało ...

Tytuł zdjęcia: Grabów n.Prosną - cmentarz żydowski, to z niego pozostało ...


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2012-11-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1077 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cmentarz znajduje się około 2 km na północ od Grabowa nad Prosną, w rozwidleniu dróg, gdzie od drogi krajowej 450 do Kalisza odchodzi droga do Biernacic. Cmentarz sąsiaduje ze stacją benzynową. W 1817 r. zakupiono grunt w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego, na którym zorganizowano cmentarz żydowski w Grabowie. W przededniu wybuchu II wojny światowej administrację nad grabowskim cmentarzem żydowskim przejął rabin z Kępna. W 1939 r. cmentarz żydowski w Grabowie został zdewastowany. Obecnie teren cmentarza jest bardzo mocno zarośnięty i niewiele nagrobków jest widocznych. Praktycznie jeden, który udało mi się sfotografować, bo resztę pokrywa roślinność.
Miejscowość: Grabów nad Prosną
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Grabów nad Prosną

Miasto Grabów nad Prosną leży w Kotlinie Grabowskiej, położonej na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Rozłożone jest na wschodnim skraju Wzgórz Ostrzeszowskich, nad rzeką Prosną.

Historia Grabowa sięga wczesnego średniowiecza, kiedy był zwykłą handlową wsią królewską położoną na podgrodziu. Pierwsza wzmianka o Grabowie jako wsi królewskiej pochodzi z 1264 roku. W dniu 20 sierpnia 1416 roku w Wiślicy, na prośbę dziedzica Marcina z Kalinowy Zaremby, kasztelana sieradzkiego, król Władysław Jagiełło nadał osadzie Grabów przywilej lokacyjny oparty na prawie magdeburskim. Od tej pory Grabów był miastem królewskim położonym na ważnych szlakach handlowych. Był ważnym ośrodkiem rzemiosła sukiennictwa, piwowarstwa, handlu, rolnictwa i hutnictwa opartego na rudach darniowych.

Najważniejszymi zabytkami miasta są: kościół pofranciszkański, klasztor pofranciszkański, neogotycki kościół ewangelicki z 1887 roku, dwór z XVIII/XIX wieku z parkiem, zespół stacji kolejowej z 1910 roku, krzyż Pawła Brylińskiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Grabów n.Prosną - cmentarz żydowski, to z niego pozostało ...
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych