Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Park w Nieborowie - prehistoryczna kamienna kolumna

Galeria: Nieborów Włącz pokaz slajdów

 
Park w Nieborowie - prehistoryczna kamienna kolumna

Tytuł zdjęcia: Park w Nieborowie - prehistoryczna kamienna kolumna


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-10-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5715 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Osobliwością nieborowskiego parku są liczne rzeźby, pomniki i obeliski rozrzucone po całym jego obszarze. Do najciekawszych należą: wielki sarkofag rzymski, płaskorzeźba marmurowa przedstawiająca porwanie Amfitryty przez Posejdona, cztery baby kamienne z terenu Ukrainy (IX-X w.), a przede wszystkim nagrobek sprzed 2000 lat, wzniesiony przez Marka Winicjusza żonie Acilli Kapitolinie, uwiecznionej przez Sienkiewicza w Quo vadis jako Ligia.
Miejscowość: Nieborów
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: parki  
Schowaj mapę

Nieborów

W Nieborowie znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Mazowsza – barokowy pałac z lat 1690-1696, zaprojektowany przez wybitnego architekta swoich czasów Tylmana z Gameren. Jego budowę zlecił, ówczesny właściciel Nieborowa, prymas Michał Radziejowski.

Później pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. Do najznamienitszych należeli m.in. Michał Ogiński, twórca tzw. "Kanału Ogińskiego" oraz Michał Radziwiłł. Nieborów odwiedzał kilkakrotnie król Stanisław August Poniatowski, a w czasach późniejszych Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka.

W sieni pałacu w Nieborowie znajduje się słynna rzeźba Niobe, której piękny poemat poświęcił Konstanty Ildefons Gałczyński. We wnętrzu pałacu godna zobaczenia jest także klatka schodowa wyłożona XVIII-wiecznymi fajansowymi płytkami z holenderskiej fabryki w Delft.

Wokół nieborowskiego pałacu rozciąga się rozległy park składający się z dwóch części. Pierwsza, tzw. park geometryczny, na przedłużeniu osi pałacu, projektowana była w końcu XVII i 1 poł. XVIII w. Drugą część, położoną na zachód, stanowi park krajobrazowy, założony wraz z kanałem i stawem ok. poł. XVIII w.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Park w Nieborowie - prehistoryczna kamienna kolumna
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych