Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Żywiec w bezśnieżny styczniowy dzień. Kościół ś. Krzyża.

Galeria: Beskid Żywiecki Włącz pokaz slajdów

 
Żywiec w bezśnieżny styczniowy dzień. Kościół ś. Krzyża.

Tytuł zdjęcia: Żywiec w bezśnieżny styczniowy dzień. Kościół ś. Krzyża.


Autor: Halina
Data dodania: 2018-01-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2109 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół Świętego Krzyża  gotycki kościół w Żywcu, położony w dzielnicy Śródmieście, w części miasta zwanej Rudzą. Jest kościołem filialnym parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu. Kościół pochodzi z początku XV wieku, nazywany jest również kościołem Trzech Krzyży. Został zbudowany w stylu gotyckim, rozbudowany w okresie baroku. W 1690 roku z inicjatywy księdza Wojciecha Symeliusza, proboszcza i dziekana żywieckiego, zostało powiększone prezbiterium. Dobudowano wtedy kolistą absydę. Z kolei w 1878 roku powstała kaplica ogrójca, a w 1910 roku  wieża. Wnętrze nawy nakryte jest sklepieniami kolebkowymi, a spadzisty dach pokryty jest gontem. W ołtarzu głównym znajduje się wczesnobarokowy drewniany krucyfiks. Po bokach umieszczono nieco nowsze posągi Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty oraz św. Marii Magdaleny. W kościele znajduje się również kilka ołtarzy bocznych. Na zewnątrz, przy absydzie znajduje się Kalwaria z Ukrzyżowanym Chrystusem i łotrami po dwóch jego stronach. Są to barokowe rzeźby wykonane z drewna i polichromowane. Obok kościoła znajdował się niegdyś cmentarz, gdzie zostały pochowane osoby skazane przez sąd miejski na karę śmierci. Na ich grobach umieszczono kamienne krzyże, lecz do dzisiaj zachował się tylko jeden z nich.
Miejscowość: Żywiec
Kraina: Beskid Żywiecki
Województwo: śląskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Żywiecki zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Żywiecki dzieli się na trzy grupy górskie: Wielkiej Raczy i Rycerzowej, Pilska i Romanki oraz Babiej Góry i Policy. To drugie co do wysokości, po Tatrach, góry w Polsce. Do najwyższych szczytów należą Babia Góra, Mała Babia Góra, Pilsko oraz Romanka.

Beskid Żywiecki to jedne z najpiękniejszych gór w naszym kraju. Charakteryzują się pasmowym układem szczytów i są stosunkowo łatwo dostępne dla turystów. Po osiągnięciu pewnej wysokości długi czas możemy wędrować po względnie płaskich pasmach górskich. Eksploracji Beskidu Żywieckiego sprzyja także gęsta sieć schronisk górskich, z których wiele odznacza się niepowtarzalnym klimatem m.in. Rysianka, Lipowska, Wielka Racza, Rycerzowa, Markowe Szczawiny, Hala Krupowa.

Niezaprzeczalnym atrybutem Beskidu Żywieckiego są także położone wysoko pod szczytami, na przełęczach i wierzchowinach górskie hale do dziś służące wypasowi owiec. Rozciągające się z nich widoki i panoramy należą do najbardziej rozległych w Beskidach. PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie hale: Na Małej Raczy, Rycerzową, Cudzichową, Malorkę (lub Malarkę), Jodłowcową, Łyśniowską, Pawlusią i Majcherkową.

W Beskidzie Żywieckim znajduje się także jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce – Korbielów.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych