Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: 19 września rozpoczął się najsłynniejszy bodaj polski Festyn Archeologiczny odbywający się w pałuckim Biskupinie. To już piętnasta tego typu impreza, która co roku organizowana jest pod innym hasłem. Tym razem festyn poświęcony jest kulturze i historii materialnej Madziarów. Aż do niedzieli 27 września na turystów codziennie czekają nowe atrakcje.
Biskupin jest malutką wsią położoną na Pojezierzu Gnieźnieńskim na wschód od Bydgoszczy z najbardziej znanym w naszej części Europy rezerwatem archeologicznym. Słynie bowiem z odsłoniętej na przestrzeni lat 1940-50 osady kultury łużyckiej.
Gród jest położony na półwyspie jeziora Biskupińskiego. Jego najstarsze konstrukcje drewniane mają ponad 2700 lat i zachowały się w świetnym stanie. Zobaczymy tu ponadto rekonstrukcje wału obronnego, bramy, ulic i budynków mieszkalnych w ich naturalnych rozmiarach.
W osadzie znajduje się również muzeum, a co roku we wrześniu organizowany jest największy w Europie festyn archeologiczny, w trakcie którego odgrywane są sceny z życia codziennego niegdysiejszych mieszkańców grodu. Słychać świst strzał, dźwięk wykuwanych monet, czuć zapach pieczonego chleba...a wszystko to przy dobiegających zewsząd dźwiękach średniowiecznych melodii.