Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Opactwo oo. Benedyktynó w Tyńcu

Galeria: Tyniec Włącz pokaz slajdów

 
Opactwo oo. Benedyktynó  w  Tyńcu

Tytuł zdjęcia: Opactwo oo. Benedyktynó w Tyńcu


Autor: JureK
Data dodania: 2010-06-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2230 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Opactwo wzniesiono na wapiennym wzgórzu nad Wisłą. Zostało ufundowane prawdopodobnie Kazimierza I Odnowiciela.Powstało w 1044 r. W II połowie XI w. powstała część budowli romańskich w tym bazylika oraz zabudowania klasztorne. W XIV w. najazd Czechów i Tatarów znacznie zniszczył budowle. Również wojny w XVII wieku pozostawiły na nim swoje piętno.Po tych klęskach zostało odbudowane, ale zamiana na twierdze konfederatów barskich pozostawiła znaczne zniszczenia. Odbudowany został ponownie za opata Floriana Amanda Janowski. W 1816 r. opactwo zostało zlikwidowane. Mnisi, dzięki inicjatywie belgijskiego benedyktyna Karola van Oosta, powrócili do Tyńca w 1939 r.. a od 1947 r. odbudowywali podniszczony kompleks. W 1968 r. kościół św. Piotra i Pawła znowu stał się opactwem.
Miejscowość: Tyniec
Kraina: Małopolska
Województwo: małopolskie
Tagi: klasztory  
Schowaj mapę

Tyniec

Tyniec jest dawną podkrakowską wsią włączoną do stolicy Małopolski w 1973 r. Miejscowość znana jest, przede wszystkim, jako siedziba klasztoru benedyktynów, który istnieje tu od 1044 r.

Opactwo, wielokrotnie niszczone, m.in. w wyniku najazdu Mongołów, Potopu Szwedzkiego, pożaru, dziś ma się dobrze. Położone na skarpie nad Wisłą zachwyca swoim monumentalizmem. Roztacza się z niego przepiękny widok na rzekę i wieś Piekary położoną na jej drugim brzegu.

Mimo wielu historycznych zawirowań na terenie klasztoru zachowały się elementy starych części budowli - fragmenty muru na dziedzińcu, a także XVII-wieczna studnia z daszkiem zbudowana bez użycia gwoździ. Centralną budowlą całego założenia klasztornego jest kościół św. św. Piotra i Pawła, który po przebudowach ma wczesnobarokową formę architektoniczną z l. 1618-22. Z pierwotnej romańskiej budowli z 2 poł. XI w. zachowały się fundamenty i fragmenty murów pod wschodnią częścią kościoła. Kilkadziesiąt lat temu w jego podziemiach odkryto groby siedmiu opatów i złoty kielich podróżny, który obecnie można zobaczyć na Wawelu.

W Tyńcu znajduje się także stepowy rezerwat przyrody Skołaczanka utworzony w 1957 r.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Opactwo oo. Benedyktynó w Tyńcu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych