Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Suchar IV w Wigierskim Parku Narodowym.

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Suchar IV w Wigierskim Parku Narodowym.

Tytuł zdjęcia: Suchar IV w Wigierskim Parku Narodowym.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2012-04-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2104 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Sucharami nazywa się na Suwalszczyźnie małe,śródleśne zbiorniki wodne.Nazwa ta wywodzi się od określenia "suchy" tzn. pusty ,bez ryb,jak również "suchy " dlatego,że wokół nich występują suche obumarłe drzewa.Na terenie WPN znajduje się 17 ekosystemów wodnych,będących typowymi "sucharami" . Prawie zawsze pozbawionymi są one dopływów i odpływów .Woda w nich ma kolor brunatny,jest zakwaszona,posiada małą zawartość wapna ,a dużą kwasów humusowych.Na obrzeżach sucharów występuje pierścień roślin torfowiskowych takich jak - mchy,żurawina,modrzewnica,turzyca,bagno zwyczajne,borówka bagienna,rosiczka okrągło i długolistna.Roślinność ta tworzy często pływający,nasuwający się na powierzchnię wody kożuch tzw.pło torfowicowe. Na terenie Parku została wytyczona ścieżka dydaktyczna "Suchary". Rozpoczyna się ona w pobliżu siedziby WPN w Krzywym,a następnie przebiega obok suchara II.III.IV i Jeziora Czarnego.
Miejscowość: Krzywe
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Tagi: jeziora i stawy  
Schowaj mapę

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych