Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Zjawisko "kwitnącego lodu" w małej skali jest dość częste, jednak w takiej okazałości jak to zdjęciu powyżej, zrobionym 16 stycznia 2006 r., widziałem po raz pierwszy i ostatni. Zima tamtego roku też była spóźniona. Przyszła w styczniu bez śniegu, za to z siarczystym mrozem. Wigry pokryły się gładką, przezroczystą taflą lodu i na niej, w nocy z 15 na 16 stycznia, przy temp.- 25 st. C zakwitły lodowe różyczki.
Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m). Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).
Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień. Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.
Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne. Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.
Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Pierwszy raz widzę coś tak pięknego w zimowym krajobrazie :). Gratuluję zdjęcia *****
Autor: Monika Fuchs Dodano: 2014-11-25 14:30:08