Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Czarna Hańcza w Wigierskim Parku Narodowym.

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Czarna Hańcza w Wigierskim Parku Narodowym.

Tytuł zdjęcia: Czarna Hańcza w Wigierskim Parku Narodowym.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2015-06-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 977 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Więcej zdjęć IR w rozmiarze całoekranowym w mojej galerii na Panoramio http://www.panoramio.com/user/5250517 . Zapraszam

Autor: Henryk Milewski   Dodano: 2015-06-28  13:15:53
Zdjęcia ostatnio pokazywane wykonuję aparatem Nikon D50 po przeróbce polegającej na zamianie antyaliasingowego filtra na matrycy na filtr IR wycięty z z filtra IR systemu Cokin P007.Dość szczegółowy opis znalazłem w necie.Największym problemem było odkręcenie 26 miniaturowych wkrętów mocujących obudowę i poszczególne płytki elektroniki,następnie rozpięcie i zapięcie przewodów taśmowych je łączących .Nie wspomnę o 2 lutowaniach i rozładowywaniu kondensatora lampy błyskowej.Po szczęśliwym rozebraniu i złożeniu aparatu okazało się,że warto było. Zdjęcia IR wykonać w tej chwili mogę z ręki,bo ekspozycja wydłuża się nie więcej jak 0,5 - 1 EV.AF działa bez zauważalnych problemów.Mogę stosować różne obiektywy.W wizjerze mam jasny i naturalny obraz.Lekkim mankamentem okazało się lekkie zaśmiecenie nowego filtra/matrycy?/,ale to da się łatwo usunąć obrabiając zdjęcia.Aparat oczywiście wykonuje obecnie tylko zdjęcia IR.

Autor: Henryk Milewski   Dodano: 2015-06-28  13:12:22
Usunąłeś filtr IR sprzed matrycy, czy wystarczył filtr IR na obiektywie ? Efekty powalają.

Autor: borowiak   Dodano: 2015-06-28  10:38:40
rozumię , że z archiwum ?

Autor: Stefan Sapeta   Dodano: 2015-06-28  10:19:30
zobacz wszystkie komentarze w serwisie