Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pozostało po starej wsi Plociczno.

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Pozostało po starej wsi Plociczno.

Tytuł zdjęcia: Pozostało po starej wsi Plociczno.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2015-06-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1676 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wieś Płociczno powstała w XVII wieku jako osada smolarzy. W okresie I wojny światowej Niemcy w pobliżu zbudowali ogromny tartak z siecią wąskotorowych kolejek leśnych do transportu drewna. Po zakończeniu I wojny obiekt odkupiła Tymczasowa Rada Obywatelska Okręgu Suwalskiego . Wtedy właśnie powstało osiedle robotnicze - obecna nazwa Płociczno-Tartak,a wieś w starej lokalizacji zaczęła zanikać.Dziś na jej miejscu pozostały dziko rosnące przy leśnej drodze krzaki bzu. W okresie II wojny światowej tartak uległ zniszczeniom, ale odbudowany - stał się największym zakładem drzewnym w kraju. Obecnie sprywatyzowany działa pod nazwą "Paged"-Tartaki Wschód sp. z o.o. Kolejka wąskotorowa woziła drewno z Puszczy Augustowskiej jeszcze do 1986 roku. Obecnie większa część linii jest nieczynna, za wyjątkiem wyremontowanego 9-kilometrowego odcinka z Płociczna do Krusznika.
Miejscowość: Płociczno
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Tagi: przyroda wiosna  
Schowaj mapę

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Moje przypuszczenia co do zniknięcia starej wsi Płociczno są tylko częściowo prawdziwe.Znalazłem w necie następującą informację:Wieś ta została założona w 1933 roku. Ludność, która osiedliła się w tym miejscu, wcześniej miała swoje gospodarstwa w Płocicznie koło Gawrych Rudy nieopodal koszar. Wojsko potrzebowało terenów do ćwiczeń a najlepsze były piaskowe podłoża. Mieszkańcy takowe posiadali, ale odmówili sprzedaży terenów dla wojska. Po wielu rozmowach i spotkaniach mieszkańcy i wojsko doszło do porozumienia. Wykarczowany las koło Żylin stał się wspaniałym miejscem do zamieszkania. Gospodarze przewieźli wszystkie swoje dobra na nowe miejsce. Pozostawiony przez nich teren zamknięto i od tego czasu odbywały się na nim różne ćwiczenia itp. Tak powstało nowe Płociczno. Do 1939 roku mieszkało tutaj 44 gospodarzy ze swoimi rodzinami.

Autor: Henryk Milewski   Dodano: 2015-06-09  11:30:27
Ciekawa sprawa. Ostatnio, podczas pobytu w Borach Tucholskich odnajdywałem stare, zamieszkałe i nie zamieszkałe chaty i zagrody borowiackie. Większość z nich zarośnięta była właśnie takimi krzewami bzu.

Autor: borowiak   Dodano: 2015-06-09  09:54:40
zobacz wszystkie komentarze w serwisie