Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Rzeka Kamionka łączy jezioro Koleśne z jeziorem Pierty. Wzdłuż biegu rzeki występują zarówno odcinki przypominające górski potok,gdzie płynie ona wartko kamienistym korytem,jak i stagnujące przed bobrowymi tamami rozlewiska. Rzeka miejscami płynie jarem o głębokości 10-15m w całości porośniętym lasem z licznymi śladami bytowania bobrów. Kamionka stanowi rezerwat ścisły i nie jest udostępniona dla ruchu turystycznego. Szlaki turystyczne dwukrotnie przecinają koryto rzeki w Hucie i Leszczewie. - Informacja z przewodnika kieszonkowego Wigierski Park Narodowy .
Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m). Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).
Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień. Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.
Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne. Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.
Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
Autor: Bogusław Nowak Dodano: 2014-01-09 17:34:34