Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wigry - domki eremitów

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Wigry - domki eremitów

Tytuł zdjęcia: Wigry - domki eremitów


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3806 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kameduli przybyli do Polski w czasach Zygmunta Starego. Nazwa założonego w 1012 roku przez świętego Romualda zakonu pochodzi od pierwszego klasztoru. Erem, w którym zgromadzili się na kontemplację mnisi leży w Toskani, w dolinie Campo di Malduli. To spolszczony skrót nazwy klasztoru, dał polskie określenie zgromadzenia. Nad Wigrami zakonnicy pojawili się dzięki łaskawości Jana Kazimierza. Na wyspie zbudowano kościół i siedemnaście domków, w których zamieszkali milczący bracia, foresterię. Zgodnie z regułą zabudowania otoczył wysoki mur, odgraniczający skutecznie dwa światy. Usytuowany na wyspie klasztor zawsze rozpalał wyobraźnie. Opowieści o prawdziwych (albo o urojonych) skarbach, jakie posiadać mieli kameduli wigierscy opisywano szeroko w ulotnych, krążących po całym kraju drukach. Paszkwile, plotki, domysły rozpalały namiętności na tyle silnie, że jeszcze dzisiaj opowiada się o tajemniczych lochach, podkopach i wydrążonym pod dnem jeziora tunelu łączącym erem z sąsiednimi wioskami. Kameduli opuścili Suwalszczyznę ponad dwieście lat temu, a jednak prawie każdy, kto zabłądzi łapie się z rozpaczy za głowę, że na jego spotkanie nie wychynie zza bramy brat - furtian, ale strażnik kasujący nieustępliwie opłatę za zwiedzanie reliktów byłego klasztoru.
Miejscowość: Wigry
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Tagi: barok klasztory  
Schowaj mapę

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych