Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kamionka. Wigierski Park Narodowy

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Kamionka. Wigierski Park Narodowy

Tytuł zdjęcia: Kamionka. Wigierski Park Narodowy


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-01-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3637 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Co prawda Kamionka liczy zaledwie kilka kilometrów to w jej biegu możemy spotkać większość krajobrazów typowych dla rzek. Początkowo płynie dość spokojnie w wielu miejscach tworząc rozległe rozlewiska powstałe na skutek działalności bobrów. Potem zwęża się do zaledwie jednego metra płynąc po dnie zasłanym kamieniami, by na końcu zaprezentować typowo nizinny, bagienny wizerunek.
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Schowaj mapę

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych