Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Jezioro Wigry to jeden z największych akwenów w naszym kraju. W dodatku niemal w całości otoczony jest lasami Puszczy Augustowskiej, co też jest ewenementem. Tegoż ogromu nie widać z Bryzgla, gdzie widok na otwartą toń jeziora przysłaniają wyspy Ordów i Ostrów. Niemniej to właśnie Bryzgiel, obok Starego Folwarku, jest najpopularniejszym punktem wypadowym na samo jezioro, jak i w jego okolice.
Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m). Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).
Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień. Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.
Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne. Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.
Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
Autor: Henryk Milewski Dodano: 2013-05-29 09:04:44