Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pomnik przyrody w Płocicznie.

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Pomnik przyrody w Płocicznie.

Tytuł zdjęcia: Pomnik przyrody w Płocicznie.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2012-11-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2870 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tuż obok tego dębu od czasów zamierzchłego PRLu do dziś funkcjonuje bar " Pod Dąbkiem". W sezonie całkiem dobrze tu karmią .Warto tu wpaść na kartacze.
Miejscowość: Płociczno
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Schowaj mapę

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ja polecam także funkcjonującą obok smażalnię ryb :-). Po wyborze dania dostajemy wprost pod nos miskę pełną świeżo złowionych pstrągów, sielaw albo linów i możemy sobie wybrać tą rybkę, która najbardziej nam odpowiada. No a jak trafimy na sieję - bierzmy z zamkniętymi oczami :-).

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2012-11-06  19:13:39
zobacz wszystkie komentarze w serwisie