Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wędkarze na Wigrach

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Wędkarze na Wigrach

Tytuł zdjęcia: Wędkarze na Wigrach


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2012-07-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2639 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jezioro Wigry to jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce i jedno z największych i najgłębszych. Jego brzegi w ponad 80 procentach porastają lasy Puszczy Augustowskiej. Już w 1975 roku jezioro zostało wpisane na listę najcenniejszych akwenów świata (Projekt Aqua), a w 1989 roku utworzono tu Wigierski Park Narodowy. Z ryb występujących w jeziorze należy, przede wszystkim, wymienić sielawę i sieję – gatunki wrażliwe na pogarszanie się środowiska wodnego. Wigry są jednym z dwóch polskich jezior, w których sieja przystępuje do tarła (drugim jest jezioro Miedwie koło Stargardu).
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Tagi: jeziora i stawy  

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Klimat, spokój i melancholia spowite w oparach mgły unoszącej się nad jeziorem. Takie zdjęcia trzeba umieć kosztować i delektować się ich klimatem.

Autor: piotr55   Dodano: 2012-07-31  19:58:33
zobacz wszystkie komentarze w serwisie