Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Bryzgiel to swoistego rodzaju brama nad jezioro Wigry. To tutaj wodowana jest większość spływów ruszających nad Czarną Hańczę. Tutaj koncentruje się ruch turystyczny u zachodnich brzegów jeziora. Ale... stanąwszy nad brzegiem Bryzglowskiego Plosu trudno uwierzyć, że Wigry to jedno z największych jezior w Polsce. Wyspy Ostrów i Ordów skutecznie ograniczają widok na otwarte tonie Wigier...
Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m). Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).
Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień. Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.
Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne. Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.
Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Dobre, ale byłoby chyba lepsze bez tej wypalonej plamy na niebie.
Z Bryzgla na Plos Bryzglowski wiedzie kilka "bram". Wędkarze nazywają je wrotami.Pierwsze wrota to przesmyk między brzegiem jeziora a wyspą Walendziak,drugie między wyspą Walendziak a wyspą Ordów,trzecie między wyspami Ordów i Ostrów,czwarte między wyspą Ostrów i wyspą Krowa i piąte miedzy wyspą Krowa a brzegiem.
Autor: Zdzisław Barut Dodano: 2012-06-23 21:16:31