Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Punkt widokowy U Pana Tadeusza. Smolniki

Galeria: Suwalszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Punkt widokowy U Pana Tadeusza. Smolniki

Tytuł zdjęcia: Punkt widokowy U Pana Tadeusza. Smolniki


Autor: Krystyna
Data dodania: 2010-06-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 10657 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zadaszona platforma widokowa przed miejscowością Smolniki z widokiem na zespół jezior kleszczowickich. Są one usytuowane w centralnej części panoramy rozciągającej się z tego punktu. Ze skarpy o wysokości 70 metrów widać jeziora: Kojle, Perty i Purwin. Jeziora mają silnie rozwiniętą linię brzegową z malowniczymi zatokami i półwyspami. Od strony wschodniej i południowej otoczone są lasami, porastającymi piaszczyste kemowe wzgórza m.in.: Tabaczynę i Górę Olejną. W tle widać Górę Cisową, zwaną suwalską Fudżijamą. Urodę tego miejsca wykorzystali w swoich filmach Tadeusz Konwicki ("Dolina Issy" wg Cz.Miłosza) i Andrzej Wajda ("Pan Tadeusz" wg A. Mickiewicza).
Miejscowość: Smolniki
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
Schowaj mapę

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie, jak malownicza to ziemia. A przecież to tylko kilka miejsc, w dodatku wszystkie położone w granicach Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Suwalszczyzna sięga jeszcze daleko na południe. Obejmuje swym zasięgiem także jezioro Wigry i Puszczę Augustowską, przez którą prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce: Czarnej Hańczy. Nikomu nie trzeba też zachwalać uroków Augustowa i otaczających go jezior oraz szlaku Rospudy czy Blizny.

Na Suwalszczyźnie znajduje się także jeden z najwspanialszych zabytków hydrotechnicznych w Polsce – Kanał Augustowski, który jest jednocześnie najdłuższym zabytkiem w naszym kraju (ma ponad 100 km długości).
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych