Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pocztówka z Zamkowej Góry

Galeria: Suwalszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Pocztówka z Zamkowej Góry

Tytuł zdjęcia: Pocztówka z Zamkowej Góry


Autor: Andrzej Karpacz
Data dodania: 2016-01-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1714 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Góra Zamkowa morenowe wzniesienie na Pojezierzu Suwalskim, w powiecie suwalskim, w gminie Jeleniewo, na terenie wsi Szurpiły[. Położone jest pomiędzy jeziorami: Szurpiły (od południa), Jegłówek (od północy) i Kluczysko (od zachodu). Wierzchołek góry znajduje się na wysokości 45 metrów ponad powierzchnią otaczających ją jezior, na wysokości bezwzględnej 228 m n.p.m.[3][4]. Góra Zamkowa jest jednym z najciekawszych zabytków budownictwa obronnego oraz najważniejszym stanowiskiem archeologicznym na Suwalszczyźnie. Historia Pierwsze dowody stałego osadnictwa datowane są na epokę brązu (X-XIII wiek p.n.e.). We wczesnym średniowieczu Suwalszczyznę zamieszkiwali Jaćwingowie  jedno z plemion zachodniobałtyckich. Wykonali oni na Górze Zamkowej znaczne roboty ziemne (przełom V i VI wiek n.e.). Po wybraniu ziemi ze szczytu uzyskano płaską powierzchnię, której brzeg umocniono wałem o konstrukcji przekładkowej], polegającej na naprzemiennym ułożeniu warstw pni drzew, faszyny, kamieni oraz zasypaniu całości żwirem i gliną. Wewnątrz wału zbudowano domy mieszkalne, tworzące okolnicę wokół pustego majdanu. Na początku IX wieku domy zostały rozebrane, a szczyt Góry Zamkowej stał się miejscem kultu religijnego.Na ruinach wałów, od strony wschodniej palono święte ogniska Na początku X wieku w połowie zbocza wzniesiono wał obronny o obwodzie ponad 800 metrów. Zbocze góry poniżej wału wyłożono głazami.Po wewnętrznej stronie wzniesiono przyparte do wału domy mieszkalne.Przypuszczalnie były to pomieszczenia służące załodze trzymającej straż nad okolicą]. Od najłatwiej dostępnej i najtrudniejszej do obrony strony południowej wykopano wąwóz łączący jezioro Szurpiły z jeziorem Kluczysko i napełniono go wodą[3]. Obronę od strony jezior zapewniał system wież obserwacyjnych. W roku 1283 góra została zdobyta przez Krzyżaków[2][6], co zakończyło świetność grodziska. Gród stał się miejscem sporów między Państwem Krzyżackim a Litwinami.Ostatecznie góra stała się własnością Litwinów, którzy postawili na wzniesieniu domek myśliwski. Przypis z Wikipedii
Miejscowość: Szurpiły
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
Tagi: punkty widokowe  
Schowaj mapę

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie, jak malownicza to ziemia. A przecież to tylko kilka miejsc, w dodatku wszystkie położone w granicach Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Suwalszczyzna sięga jeszcze daleko na południe. Obejmuje swym zasięgiem także jezioro Wigry i Puszczę Augustowską, przez którą prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce: Czarnej Hańczy. Nikomu nie trzeba też zachwalać uroków Augustowa i otaczających go jezior oraz szlaku Rospudy czy Blizny.

Na Suwalszczyźnie znajduje się także jeden z najwspanialszych zabytków hydrotechnicznych w Polsce – Kanał Augustowski, który jest jednocześnie najdłuższym zabytkiem w naszym kraju (ma ponad 100 km długości).
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ładna zielona pocztówka,a krajobraz Parku Krajobrazowego Suwałk wspaniały:)))

Autor: Halina   Dodano: 2016-01-06  12:13:10
ładna kartka

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2016-01-03  20:18:53
;-)))

Autor: Bogusław Nowak   Dodano: 2016-01-03  18:16:36
zobacz wszystkie komentarze w serwisie