Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Klasztor Podominikański w Sejnach

Galeria: Suwalszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Klasztor Podominikański w Sejnach

Tytuł zdjęcia: Klasztor Podominikański w Sejnach


Autor: Jan Bogdan Boczko
Data dodania: 2013-02-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1710 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Historia tego obiektu sięga czasów odległych. Miejsce to miało szczególne znaczenie w przeszłości dla losów Polski i Litwy. 22 grudnia Zygmunt I nadał pół mili kwadratowej ziemi nad rzeką Sejną dla kniazia Iwana Michałowicza Wiśniowieckiego. Jerzy Grodzieński - leśniczy przełomski w 1593 roku wszedł w posiadanie tych dóbr, a następnie 16 maja 1602 roku aktem fundacyjnym przekazał dobra sejneńskie Dominikanom z Wilna. W 1610 roku Dominikanie przystąpili do budowy kościoła, który ukończono w 1619 roku w stylu późnego renesansu o założeniach obronnych. W czasie potopu szwedzkiego klasztor wraz z miasteczkiem został doszczętnie spalony przez Szwedów. Prace nad ukończeniem trwały do schyłku XVII wieku. Po rozbiorze Polski Sejny zostały zajęte przez wojska pruskie. Dominikanom skonfiskowano wszystkie dobra, zakonników zaś przeniesiono do Różanegostoku. W I połowie XIX wieku klasztor był wykorzystywany na cele oświatowe. Tu kształcił się Szymon Konarski - wielki patriota, stracony 27 lutego 1839 roku w Wilnie. W latach 1823 - 1919 mieściło się tutaj Seminarium Duchowe, które kształciło młodych kleryków dla diecezji sejneńskiej. W okresie międzywojennym w obiekcie tym miało swoją siedzibę Wyższe Klasyczne Gimnazjum Biskupie im. św. Kazimierza. Po II wojnie światowej w obiekcie poklasztornym mieściła się szkoła zawodowa, dom kultury, biblioteka miejska. W roku uroczystości koronacji Matki Boskiej Sejneńskiej celebrował prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz Metropolita Krakowski - kardynał Karol Wojtyła - przyszły papież. W 1989 roku, po zmianach ustrojowych, klasztor przeszedł na własność kościoła. W chwili obecnej trwają w klasztorze prace remontowe, mające na celu przywrócenie obiektowi jego pierwotnego wyglądu.
Miejscowość: Sejny
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie, jak malownicza to ziemia. A przecież to tylko kilka miejsc, w dodatku wszystkie położone w granicach Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Suwalszczyzna sięga jeszcze daleko na południe. Obejmuje swym zasięgiem także jezioro Wigry i Puszczę Augustowską, przez którą prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce: Czarnej Hańczy. Nikomu nie trzeba też zachwalać uroków Augustowa i otaczających go jezior oraz szlaku Rospudy czy Blizny.

Na Suwalszczyźnie znajduje się także jeden z najwspanialszych zabytków hydrotechnicznych w Polsce – Kanał Augustowski, który jest jednocześnie najdłuższym zabytkiem w naszym kraju (ma ponad 100 km długości).
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Sejny mają klimat...

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2013-02-18  15:30:30
Ma swój urok to miasteczko , ostatnio byłem tam na jesieni ubiegłego roku po 30 latach niebytności , niewiele tam się zmieniło , czułem się jakbym był tam cały czas :)

Autor: NEMO   Dodano: 2013-02-16  21:45:48
A ja tam spędziłem kilka godzin....i takie spojrzenie pasowało...pozdrawiam.

Autor: Jan Bogdan Boczko   Dodano: 2013-02-16  21:40:31
Sztandarowy sejneński kadr , kilka latek tam spędziłem , dzięki za opis :)

Autor: NEMO   Dodano: 2013-02-16  21:00:45
zobacz wszystkie komentarze w serwisie