Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Skansen Maszyn Parowych - umiejscowiony jest na terenie Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach przy ulicy Szczęść Boże 52.
Został udostępniony jak i kopalnia do zwiedzania od 1976 roku.
Wśród 31 eksponatów najliczniejszą grupę stanowią parowozy. Jednym z najstarszych jest wąskotorowy parowóz z 1906 r.
Ponadto stoją tu szybowe maszyny wyciągowe, pompy i inne pojedyncze urządzenia poruszane parą.
Wśród tych ostatnich znajdziemy kocioł lokomobilowy z 1910 r., walec drogowy z 1928 r. i platformę ze zbiornikiem z 1884 r. W 1999 r.
do skansenu trafił największy eksponat, jakim jest parowa maszyna wyciągowa typu Koepe z 1907 r. jej koło ma 7 m średnicy.
Jedynym eksponatem nie będącym zabytkiem techniki parowej jest drewniane koło wodne z XVII w., które napędzało niegdyś młot kuźni w Strzybnicy.
Tarnowskie Góry położone są na Wyżynie Śląskiej, 25 km na pn. od Katowic. Znane są przede wszystkim z atrakcji związanych z górnictwem, z których największym unikatem jest zabytkowa Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jest to ok. 600-metrowy odcinek chodnika, którym niegdyś odprowadzano z kopalni wodę. Obecnie zwiedza się go płynąc pod ziemią łodziami.
Ponadto w pd. części miasta znajduje się zabytkowa kopalnia rud metali, a obok niej skansen maszyn parowych. To właśnie w Tarnowskich Górach w roku 1788 uruchomiono drugą w Europie, a pierwszą na ziemiach polskich maszynę parową do odwadniania kopalni. Do zwiedzania udostępnione są także wyrobiska dawnej kopalni ołowiu i srebra z XVI-XIX wieku o długości ok. 1,7 km.
W miasteczku warto zwiedzić także okazały ratusz z XIX wieku oraz zabytkowe kamienice, częściowo z podcieniami.