Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI woj.ŚLĄSKIEGO

Galeria: Tarnowskie Góry Włącz pokaz slajdów

 
SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI woj.ŚLĄSKIEGO

Tytuł zdjęcia: SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI woj.ŚLĄSKIEGO


Autor: Andrzej
Data dodania: 2011-09-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1837 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tarnowskie Góry. SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA. To 600 metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej. Zwiedzanie sztolni rozpoczynamy od zejścia krętymi schodami w głąb ziemi szybem Ewa lub Sylwester. Dalsza część wędrówki odbywa się łodziami w kierunku drugiego z szybów (ruch wahadłowy). Przewodnicy grup są jednocześnie podziemnymi flisakami. Siłą własnych ramion wprawiają łodzie w ruch. Jednocześnie w świetle lamp karbidowych snują opowieści o tajemnicach tarnogórskich podziemi. Podobno niekiedy w wodzie można dostrzec cienie przemykających pstrągów. Oprócz nich w podziemiach spotkamy zimujące nietoperze. Wysokość chodnika wodnego wynosi 2  4m, jego szerokość 1,2  2,5 m, a głębokość wody sięga do 1 m. Ociosy i strop chodnika stanowią nie obudowane, surowe skały dolomitowe. Temperatura powietrza, panująca w podziemiach, nic przekracza 10°C. Woda przepływająca przez sztolnię na powierzchni ziemi wpada do rzeki Dramy. Podziemna przygoda trwa około jednej godziny.
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Kraina: Górny Śląsk
Województwo: śląskie
Schowaj mapę

Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry położone są na Wyżynie Śląskiej, 25 km na pn. od Katowic. Znane są przede wszystkim z atrakcji związanych z górnictwem, z których największym unikatem jest zabytkowa Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jest to ok. 600-metrowy odcinek chodnika, którym niegdyś odprowadzano z kopalni wodę. Obecnie zwiedza się go płynąc pod ziemią łodziami.

Ponadto w pd. części miasta znajduje się zabytkowa kopalnia rud metali, a obok niej skansen maszyn parowych. To właśnie w Tarnowskich Górach w roku 1788 uruchomiono drugą w Europie, a pierwszą na ziemiach polskich maszynę parową do odwadniania kopalni. Do zwiedzania udostępnione są także wyrobiska dawnej kopalni ołowiu i srebra z XVI-XIX wieku o długości ok. 1,7 km.

W miasteczku warto zwiedzić także okazały ratusz z XIX wieku oraz zabytkowe kamienice, częściowo z podcieniami.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI woj.ŚLĄSKIEGO
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych