Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Dom Sedlaczka - pochodzący z XVI w. zabytkowy budynek znajdujący się przy Rynku w Tarnowskich Górach.
Pierwotnie był siedzibą Starostów Ziemi Bytomskiej. W 1805 roku została wykupiona przez Jana Sedlaczka. Jest to miejsce, gdzie zatrzymał się i biesiadował Jan III Sobieski, podczas swojej wyprawy na Wiedeń. Nad wejściem do budynku znajduje się ozdobna dekoracja z herbem górniczym. Na pierwszym piętrze zlokalizowane jest muzeum z ciekawymi zbiorami (głównie górniczymi) i wystawami z minionych epok. W jednej z tamtejszych sal, tzw. Sali pod Renesansowym Stropem organizowane są spotkania naukowo-kulturalne. Na dole znajduje się restauracja, która proponuje kuchnię śląską. Swoją obecnością winiarnię zaszczycili: król Jan III Sobieski (1683), August II Mocny (1734), Johann Wolfgang Goethe (1790) czy Julian Ursyn Niemcewicz (1821).
Tarnowskie Góry położone są na Wyżynie Śląskiej, 25 km na pn. od Katowic. Znane są przede wszystkim z atrakcji związanych z górnictwem, z których największym unikatem jest zabytkowa Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jest to ok. 600-metrowy odcinek chodnika, którym niegdyś odprowadzano z kopalni wodę. Obecnie zwiedza się go płynąc pod ziemią łodziami.
Ponadto w pd. części miasta znajduje się zabytkowa kopalnia rud metali, a obok niej skansen maszyn parowych. To właśnie w Tarnowskich Górach w roku 1788 uruchomiono drugą w Europie, a pierwszą na ziemiach polskich maszynę parową do odwadniania kopalni. Do zwiedzania udostępnione są także wyrobiska dawnej kopalni ołowiu i srebra z XVI-XIX wieku o długości ok. 1,7 km.
W miasteczku warto zwiedzić także okazały ratusz z XIX wieku oraz zabytkowe kamienice, częściowo z podcieniami.