Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Sztolnia "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach to udostępniony zwiedzającym 600-metrowy fragment dawnej "Głębokiej Sztolni Fryderyka", pomiędzy szybami Ewa (20 m głębokości) i Sylwester (30 m głębokości). Trasę przepływa się łodzią od Szybu "Sylwester" do Szybu "Ewa" (lub odwrotnie - ruch wahadłowy) w towarzystwie samego przewoźnika - Charona, który umila podróż legendami o tarnogórskich kopalniach rud ołowiu i srebra. W migotliwym świetle można dostrzec pstrąga. W półmroku wydaje się być on czarny, stąd też nazwa chodnika sztolniowego - Czarny Pstrąg.
Tarnowskie Góry położone są na Wyżynie Śląskiej, 25 km na pn. od Katowic. Znane są przede wszystkim z atrakcji związanych z górnictwem, z których największym unikatem jest zabytkowa Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jest to ok. 600-metrowy odcinek chodnika, którym niegdyś odprowadzano z kopalni wodę. Obecnie zwiedza się go płynąc pod ziemią łodziami.
Ponadto w pd. części miasta znajduje się zabytkowa kopalnia rud metali, a obok niej skansen maszyn parowych. To właśnie w Tarnowskich Górach w roku 1788 uruchomiono drugą w Europie, a pierwszą na ziemiach polskich maszynę parową do odwadniania kopalni. Do zwiedzania udostępnione są także wyrobiska dawnej kopalni ołowiu i srebra z XVI-XIX wieku o długości ok. 1,7 km.
W miasteczku warto zwiedzić także okazały ratusz z XIX wieku oraz zabytkowe kamienice, częściowo z podcieniami.