Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gwarki Tarnogórskie

Galeria: Tarnowskie Góry Włącz pokaz slajdów

 
Gwarki Tarnogórskie

Tytuł zdjęcia: Gwarki Tarnogórskie


Autor: Brygida Kicińska
Data dodania: 2010-09-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2350 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Gwarki to doroczne, prestiżowe święto miasta Tarnowskie Góry, organizowane od 1957 roku jako impreza kulturalno-rozrywkowa o dużych walorach edukacyjnych, nawiązująca do wielowiekowej tradycji wydobywania srebra na ziemi tarnogórskiej (gwarkami nazywano górników wydobywających rudę srebra). Jednym z wielu ciekawych punktów programu imprezy - oprócz trzydniowego bloku całodniowych występów artystycznych na estradzie głównej, na Rynku - jest niedzielny przemarsz ulicami miasta Historycznego Pochodu Gwarkowskiego. Ukazuje on historię miasta i całego regionu, w tym rozwoju przemysłu na Śląsku. Gwarki Tarnogórskie cieszą się ogromną popularnością, są imprezą o zasięgu ponadregionalnym, gromadzącą publiczność nie tylko ze Śląska, ale także z całego kraju i z zagranicy. Gwarki są imprezą ciekawą, bezpieczną, w dużym stopniu rodzinną, przez którą w ciągu 3 dni przewija się od 300 tys. do około 500 tys. osób.
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Kraina: Górny Śląsk
Województwo: śląskie
Tagi: imprezy  
Schowaj mapę

Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry położone są na Wyżynie Śląskiej, 25 km na pn. od Katowic. Znane są przede wszystkim z atrakcji związanych z górnictwem, z których największym unikatem jest zabytkowa Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jest to ok. 600-metrowy odcinek chodnika, którym niegdyś odprowadzano z kopalni wodę. Obecnie zwiedza się go płynąc pod ziemią łodziami.

Ponadto w pd. części miasta znajduje się zabytkowa kopalnia rud metali, a obok niej skansen maszyn parowych. To właśnie w Tarnowskich Górach w roku 1788 uruchomiono drugą w Europie, a pierwszą na ziemiach polskich maszynę parową do odwadniania kopalni. Do zwiedzania udostępnione są także wyrobiska dawnej kopalni ołowiu i srebra z XVI-XIX wieku o długości ok. 1,7 km.

W miasteczku warto zwiedzić także okazały ratusz z XIX wieku oraz zabytkowe kamienice, częściowo z podcieniami.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Gwarki Tarnogórskie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych