Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szczebrzeszyn - fragment rynku z kościołem św. Katarzyny w tle

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Szczebrzeszyn - fragment rynku z kościołem św. Katarzyny w tle

Tytuł zdjęcia: Szczebrzeszyn - fragment rynku z kościołem św. Katarzyny w tle


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2011-09-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1783 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zespół klasztorny franciszkański z kościołem św. Katarzyny znajduje się na zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Klasztornej. Wzniesiony został z fundacji Tomasza i Katarzyny Zamoyskich w stylu renesansu lubelskiego w latach 1620 - 1638 na miejscu dawnego kościoła św. Trójcy. W 1812 roku konwent franciszkański uległ kasacie, klasztor przy kościele przekazano siostrom Szarytkom i urządzono w nim szpital. W 1833 r. władze rosyjskie zamieniły kościół na cerkiew prawosławną, usunęły Szarytki, a na ich miejsce sprowadziły prawosławne mniszki Krzyżanki. W 1917 roku, a więc po odejściu Rosjan, kościół rekoncyliowano pod wezwaniem św. Katarzyny, a w klasztorze pozostał szpital, kierowany w latach międzywojennych przez znanego lekarza i historyka doktora Zygmunta Klukowskiego.
Miejscowość: Szczebrzeszyn
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych