Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Żuków-cmentarz ukraiński grekokatolicki

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Żuków-cmentarz ukraiński grekokatolicki

Tytuł zdjęcia: Żuków-cmentarz ukraiński grekokatolicki


Autor: Bogusław Pupiec
Data dodania: 2011-08-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1851 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Do lat 50-tych ubiegłego wieku wieś zamieszkiwało 1430 mieszkańców. 980 Ukraińców, 220 Polaków, 30 Żydów, oraz 220 0sób innych narodowości. W latach 1945-1946 Ukraińców deportowano do ZSRR. W roku 1947 podczas akcji "WISŁA" pozostałą ludność przesiedlono na północno-zachodnie "ZIEMIE ODZYSKANE". Po tych operacjach wieś zmieniła swoje pierwotne granice oraz skład etniczny mieszkańców. Najstarsze pochówki na cmentarzu datowane są na XVIII w, najpóźniejsze na lata 40-te XX wieku. Kamienne nagrobki są dziełem tutejszych rzemieślników z bruśnieńskiej szkoły kamieniarskiej.
Miejscowość: Żuków
Kraina: Roztocze
Województwo: podkarpackie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dziękuje wszystkim za komentarze. Ten cmentarz to niemy świadek tamtych tragicznych wydarzeń z naszej historii.

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2011-08-15  21:32:59
zobacz wszystkie komentarze w serwisie