Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Murowana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Siedliskach ufundowana została przez księcia Pawła Sapiehę w 1901 roku. Od 1947 roku świątynia stoi opuszczona, niedawno jednak rozpoczęto jej remont. W wyposażeniu cerkwi zachowała się część ikonostasu z XVII-XVIII wieku, pochodząca z dawniejszej, drewnianej cerkwi pw. św. Mikołaja z 1831 roku. Nawę i babiniec starej cerkwi rozebrano w 1901 roku, a prezbiterium użytkowano później jako kaplicę pogrzebową. Obok cerkwi postawiono niedawno figurę św. Mikołaja. Obok świątyni stoi drewniana, czworoboczna dzwonnica z ok. 1830 roku. Obiekt ten został wyremontowany z inicjatywy Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej. W podmurówce dzwonnicy odnajdziemy dwa skamieniałe pnie, typowe dla okolicy. Z dawnego cmentarza otaczającego cerkiew zachowało się kilka krzyży bruśnieńskich. Naprzeciw cerkwi, w budynku dawnej szkoły podstawowej otwarto muzeum. W nim też, moim zdaniem, powinna się znaleźć sfotografowana księga - jedna z kilku ocalałych - bo pozostawione w cerkwi, niestety, powoli niszczeją...
Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.
Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
na jednej z ksiąg była data 1887, ale myślę, że mogły być jeszcze starsze. Szkoda, że nie są eksponowane w odpowiednim miejscu, tylko pozostawione w cerkwi.
Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny) Dodano: 2011-02-26 16:45:08