Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Miasto otaczał mur obronny z siedmioma bastionami typu nowowłoskiego. Od południa dostępu do twierdzy Zamość broniła Wielka Zalewa, od zachodu zabagnione łąki, a od północy oraz wschodu, szeroka i głęboka fosa. Istotnym elementem fortyfikacji był bastion wzniesiony na planie pięcioboku, przystosowany do ogniowej obrony przyległych odcinków kurtyny, fosy, sąsiednich bastionów, a także przedpola. Dwa przednie boki bastionu tworzące wysunięty na przedpole szpic nazywane czołami (lewe i prawe), dwa tylne stykające się z kurtynami - barkami (lewy i prawy), zaś piąty bok, zwany szyją, otwarty był do wnętrza twierdzy.
Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.
Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Przepraszam z niezbyt dobrą jakość zdjęcia, ale jest to skan z papieru.
Autor: Krzysztof Wydra Dodano: 2010-05-15 17:35:19