Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» nieistniejący pomnik Józefa Piłsudskiego - zdjęcie przedwojennej fotografii

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
nieistniejący pomnik Józefa Piłsudskiego - zdjęcie przedwojennej fotografii

Tytuł zdjęcia: nieistniejący pomnik Józefa Piłsudskiego - zdjęcie przedwojennej fotografii


Autor: Waldemar Jan
Data dodania: 2016-06-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 846 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W 1933 r. pomnik Piłsudskiego autorstwa Jakuba Juszczyka stanął na terenie ówczesnych koszar. Stojący na sześciometrowym cokole z piaskowca marszałek trzymał w prawej ręce buławę, a lewą opierał na rękojeści szabli. Trzy lata później przed pomnikiem dostawiono triumfalną bramę wjazdową, którą zdobiły dwa orły z rozpostartymi skrzydłami i płaskorzeźby rycerzy wzorowane na podobiznach Władysława Bortnowskiego, dowódcy 9 Dywizji Piechoty Legionów oraz Wacława Szalewicza, szefa 3 Pułku Artylerii Legionów. W 1942 roku pomnik został rozbity na polecenie władz niemieckich. Członkowie Komitetu chcą, by nowy obelisk stanął w miejscu, w którym stał przed wojną, czyli na terenie dzisiejszego Zamojskiego Klubu Batalionowego. Dlatego wystąpili już z formalnym wnioskiem do władz wojskowych o udostępnienie terenu przed Klubem Garnizonowym. Jednocześnie rozpoczęli kwestę. Pieniądze zbierane są w skarbonce na Rynku Wielkim, poprzez sprzedaż numerowanych cegiełek oraz do puszek udostępnianych podczas imprez organizowanych w Zamościu. Jeśli uda się zebrać pieniądze i otrzymać wymagane zgody, pomnik zostanie odsłonięty 11 listopada 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. [http://www.dziennikwschodni.pl/zamosc/zamosc-zbieraja-pieniadze-na-budowe-pomnika-jozefa-pilsudskiego,n,1000180630.html]
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych