Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» w Szczebrzeszynie....

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
w Szczebrzeszynie....

Tytuł zdjęcia: w Szczebrzeszynie....


Autor: Teresa T
Data dodania: 2014-10-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 606 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Szczebrzeszynie  prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii św. Mikołaja w Zamościu, w dekanacie Zamość diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.Budynek został w swojej obecnej postaci wzniesiony w XVI w., na fundamentach starszej świątyni. (pl.wikipedia.org)
Miejscowość: Szczebrzeszyn
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: cerkwie  
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
myślę że z tą pamięcią nie jest tak źle, od 1985 roku wręczana jest Nagroda im. Zygmunta Klukowskiego dla ludzi popularyzujących region, ponadto rada miasta Szczebrzeszyn nadała w 1996 roku jego imię Zespołowi Szkół nr 2 (przed szkołą postawiono jego popiersie). Nazwiskiem Z.Klukowskiego nazwano także ulicę przy której stoją budynki szpitalne....

Autor: Teresa T   Dodano: 2014-10-26  18:57:20
Przetrwała dzięki doktorowi Zygmuntowi Klukowskiemu, który powstrzymał rozbiórkę cerkwi. Kto o dziś w Szczebrzeszynie o Nim pamięta?

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2014-10-26  15:06:44
zobacz wszystkie komentarze w serwisie