Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Guciów - panorama wsi widziana od strony grodziska

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Guciów - panorama wsi widziana od strony grodziska

Tytuł zdjęcia: Guciów - panorama wsi widziana od strony grodziska


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-03-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 6255 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jedną z atrakcji turystycznych w Guciowie jest Grodzisko, które znajduje się na płd.-zach. od Zagrody Guciów. Położone jest na wzgórzu zwanym "Monastyrz" lub "Starzyzna". Istniał tu gród typu wyżynnego funkcjonujący od IX do XI wieku i będący częścią dużego kompleksu osadniczego - w skład wchodziło kilka osad otwartych oraz cmentarzyska kurhanowe o ciałopalnym obrządku pogrzebowym. W czasie archeologicznych badań stwierdzono istnienie usypanych ziemnych wałów oraz drewnianych konstrukcji przekładkowych i skrzyniowych stanowiących umocnienia. Odkryto także wiele fragmentów naczyń glinianych i kamiennych przęślików oraz fragmenty żelaznych narzędzi takich jak noże, okucia, klucze, ostrogi, kości zwierzęce, gliniane figurki, siekierki krzemienne, żelazne groty i różne ozdoby kobiece.
Miejscowość: Guciów
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: pola i łąki  
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych