Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Milczący korytarz w obozie zagłady w Bełżcu

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Milczący korytarz w obozie zagłady w Bełżcu

Tytuł zdjęcia: Milczący korytarz w obozie zagłady w Bełżcu


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3668 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Przez dziewięć miesięcy - od marca do grudnia 1942 roku - Niemcy zamordowali w Bełżcu ponad 500 tysięcy Żydów. Pierwszy transport Żydów z Lublina i Lwowa, dotarł na bocznicę kolejową 17 marca 1942, co zapoczątkowało zaplanowaną precyzyjnie i realizowaną z całą konsekwencją w Generalnej Guberni Operację Reinhardt. Najbardziej prawdopodobną przyczyną likwidacji obozu zagłady w Bełżcu stał się brak miejsca na kolejne masowe groby. W grudniu 1942 roku obóz zamknięto i przez pół roku Niemcy zacierali ślady. Rozkopane zostały największe doły grzebalne. Sonderkommando spalało na stosach zwłoki, rozsypywało prochy po lasach i polach. Po likwidacji obozu rozebrane zostały ogrodzenia, baraki, komory, budynki. Zatrudnieni przy tych robotach więźniowie zostali wywiezieni do obozu zagłady w Sobiborze i tam wymordowani.
Miejscowość: Bełżec
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
 
 
Loading...