Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Kościół franciszkanów był największą świątynią w Zamościu i jedną z największych w Polsce. Jego budowę rozpoczęto w 1637 r., a pierwszą mszę odprawiono osiemnaście lat później. Fundatorami świątyni byli: II ordynat Tomasz Zamoyski i jego małżonka Katarzyna z Ostrogskich. Po kasacie klasztoru w 1784 r., kościół zamieniono na magazyn wojskowy, a w 1840 r. przebudowano na koszary. Po 1918 r. w gmachu ulokowano różne instytucje m.in. muzeum i kinoteatr Stylowy. W latach powojennych część pomieszczeń przeznaczono na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Począwszy od lat międzywojennych Kościół czynił starania o odzyskanie świątyni, w wyniku których w 1993 r., po dwustu latach, Franciszkanie wrócili w jej mury. XIX-wieczne przebudowy znacznie zubożyły budowlę, ale zachowane elementy kamieniarskie, a zwłaszcza korynckie pilastry i barokowy portal na zachodniej ścianie (dawniej główne wejście), przypominają o jej dawnej świetności. (http://www.turystyka.zamosc.pl/pl/page/314/kosciol-franciszkanow.html)
Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.
Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Zamość miasto Zamoyskiego więc i kościół także, piękne miasto a zwłaszcza ratusz z hejnalistą
Autor: Nika Dodano: 2013-02-20 18:26:14