Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Późnorenesansowa figura Święty Piątek pochodzi z 2 ćw. XVII w. Ma formę ośmiobocznego słupa na cokole, podtrzymującego czworoboczną kapliczkę z płaskorzeźbionymi scenami Męki Pańskiej i stiukowymi, płaskomodelowanymi maskami brodatych starców (oryginały masek w sieni ratusza). Maski te są identyczne, jak na sklepieniach naw w kolegiacie i w niektórych sieniach kamienic w Rynku Wielkim. Wskazywałoby to na warsztat architektoniczno-dekoracyjny Jana Wolffa. Figura miała z pewnością charakter wotywny. Wg legendy ufundował ją bogaty kupiec ormiański, który w tym miejscu przy trakcie został napadnięty i szczęśliwie wyszedł cało z opresji, miało się to dziać właśnie w Wielki Piątek. (http://fotopolska.eu/Zamosc/b27791,Swiety_Piatek.html)
Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.
Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.
Autor: NEMO Dodano: 2013-01-30 18:09:32