Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szczebrzeszyn - pomnik słynnego chrząszcza, który brzmi w trzcinie

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Szczebrzeszyn - pomnik słynnego chrząszcza, który brzmi w trzcinie

Tytuł zdjęcia: Szczebrzeszyn - pomnik słynnego chrząszcza, który brzmi w trzcinie


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-11-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5118 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jan Brzechwa napisał: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie I Szczebrzeszyn z tego słynie. Wół go pyta: Panie chrząszczu, Po co pan tak brzęczy w gąszczu? Jak to - po co? To jest praca, Każda praca się opłaca. A cóż za to Pan dostaje? Też pytanie! Wszystkie gaje, Wszystkie trzciny po wsze czasy, Łąki, pola oraz lasy, Nawet rzeczki, nawet zdroje, Wszystko to jest właśnie moje!" Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie, to jedyny na świecie pomnik chrząszcza. Pomnik znajduje się u podnóża Góry Zamkowej, nieopodal zabytkowego młyna w Szczebrzeszynie, przy malowniczym źródełku. Wykonany we wrześniu 2002 roku z ogromnego lipowego pnia, przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa. Pracami kierował szczebrzeszyński artysta prof. Zygmunt Jarmuł.
Miejscowość: Szczebrzeszyn
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych