Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: ...Wnętrza kościoła św.Anny-prezbiterium, ołtarz główny.W bogato zdobionym ołtarzu głównym, umieszczona została wysokiej klasy artystycznej drewniana polichromowana figura Chrystusa Ukrzyżowanego. Niemal naturalnych rozmiarów rzeźba przedstawia Chrystusa żywego, ukazanego w kulminacyjnym momencie Męki, z głową uniesioną ku górze, zwracającego się do Ojca. Rzeźba ta odznacza się niezwykłym realizmem, stwarza złudzenie obecności żywego, cierpiącego człowieka. Mogła powstać w 1. połowie XVII wieku, ale autor jest nieznany...>>>
autor zdjęcia i opis:henkosz
Próg Lelowski mezoregion fizycznogeograficzny w południowo-środkowej Polsce, stanowiący południowo-zachodnią część Wyżyny Przedborskiej. Region graniczy od zachodu z Wyżyną Częstochowską, a od wschodu z Niecką Włoszczowską. Leży głównie w zasięgu woj. śląskiego, jedynie marginalnie na zachodnich krańcach gminy Słupia w woj. świętokrzyskim.
Próg Lelowski jest monoklinalnym pasmem wzgórz, wyraźnie rozczłonkowanych przez cieki dorzecza Pilicy i Warty. Jest to region o długości do 40 km, osiągającym wysokości od 280 do 340 m n.p.m. przy wysokościach względnych od 10 do 35 m. Próg Lelowski zbudowany jest głównie z piaskowców i margli wieku kredowego, pokrytych warstwą utworów czwartorzędowych (w środkowej części lessem).
Głównymi ośrodkami regionu są Lelów i Irządze.
Próg Lelowski rozpościera się na terenie gmin: Lelów, Janów, Niegowa, Irządze, Przyrów, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Szczekociny, Kroczyce, Pilica, Żarnowiec i Słupia.
Autor: LukaszMucha Dodano: 2022-11-22 08:05:38