Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Menonicko-ewangelicki cmentarz w Wielkiej Nieszawce (ul. Menonitów 14) powstał w XVIII wieku, chociaż już w wieku XV grzebano tu pierwszych zmarłych, przybyłych głównie z Holandii. Pierwotnie cmentarz polny, położony na północno-zachodnim krańcu wsi, obecnie leży na terenie Olenderskiego Parku Etnograficznego, zbliżony kształtem do trapezu, zlikwidowany w 1945 r., wpisany został do rejestru zabytków w 1987 r.; jest to największy cmentarz menonicki w województwie kujawsko-pomorskim.
Więcej na temat historii tych przybyszów oraz nieszawskiego muzeum, można dowiedzieć się z artykułu pt. Olenderski Park Etnograficzny Wielka Nieszawka k. Torunia, jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4-6/2019). Polecam tę lekturę.
Na zdjęciu: Z lewe strony widoczny fragment cmentarza; z prawej zaś jednobudynkowa zagroda liniowa z Niedźwiedzia pochodząca z lat dziewięćdziesiątych XVIII wieku.
Wielka Nieszawka to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.